Archeologové vykopali unikátní medaili z 16. století, podobná neexistuje

Jedinečným nálezem se mohou pochlubit archeologové z Opavy. Při vykopávkách ve sklepení domu v centru města objevili naprosto unikátní stříbrnou medaili z 16. století. Nic podobného se u nás nikdy nenašlo.

Vzácnou pamětní medaili našli opavští archeologové už před několika měsíci, pochlubili se s ní však až nyní, kdy se jí po složitém očistném procesu podařilo vrátit její původní lesk a krásu. V okamžiku nálezu totiž připomínala kus zkorodovaného víčka od plechovky obaleného bahnem, kterého by si laik ani nevšiml. Archeologové však okamžitě zbystřili, a vzápětí zajásali. “Po základním očištění začalo být zřejmé, že máme co dočinění s předmětem mimořádné umělecké kvality i historické ceny,“ říká nálezce jedinečné medaile archeolog František Kolář z Národní ho památkového ústavu Ostrava.

Medaili našli archeologové ve sklepení domu U Mouřenína na ulici Mezi trhy v centru Opavy, když odkryli kanalizační přípojku, položenou zde před několika desítkami let. Je pravděpodobné, že medaili zde majitel před mnoha staletími prostě ztratil a byla mnohokrát bez povšimnutí překopána spolu s okolní zeminou.

Nalezená medaile váží sto gramů, měří v průměru téměř osm centimetrů a je vyrobena ze stříbra s nepatrnou příměsí dalších slitin jako jsou měď, olovo a zlato. Pamětní medaili z roku 1598 vyrobil holandský dvorní zlatník císaře Rudolfa II. Jan Vermeyen, který v roce 1602 zhotovil i jeho císařskou korunu.

Na jedné straně medaile je zobrazen právě císař Rudolf II. na koni, druhá oslavuje porážku Turků v pevnosti Ráb v maďarském městě Gyor. Odborníci jsou přitom nadšeni i výjimečně zachovalým uměleckým zpracováním medaile, které vyniklo po jejím pečlivém očištění. “U nás ve sbírkách nic podobného není, protože se jedná skutečně o unikát. Tato medaile je artefaktem důležitým pro vývoj uměleckého řemesla v rámci celé střední Evropy,“ potvrzuje odborník Jiří Lukas z Muzea hlavního města Prahy, který se na renovaci medaile podílel.

Archeologové nyní plánují nalezený skvost vystavit pro veřejnost. Putovat by mohl po výstavách v celé republice, a v budoucnu by mohl zakotvit ve sbírkách Slezského zemského muzea v Opavě.

Medaile nalezaná v Opavě

Averz medaile (vlevo). Vyobrazená postava císaře Rudolfa II. (v císařském ornátu s korunou a žezlem) na koni vpravo. Nad jeho hlavou je okřídlená letící ženská postava (Viktorie), nasazující věnec na žezlo. Pod kopyty koně leží mužská postava (personifikace Nesvornosti) a vztahuje ruce vzhůru. V pozadí lze vidět řeku s opevněným ostrovem a krajinu s hořícími budovami.

Reverz medaile (vpravo). Horní části dominuje alegorická figurální scéna. Ve spodní části, oddělené oblaky, je možné spatřit opevněné město a řeku pohledem z ptačí perspektivy, ale rovněž zprava příjíždějící vojenský oddíl na koních a s praporci.

Webmaster: Prokeš Martin ©2009 - 2018